Prace wymagające dostępu linowego - co się do nich zalicza?

Nowoczesne budownictwo, zarówno industrialne, jak i mieszkaniowe, charakteryzuje się wznoszeniem wysokich obiektów, nierzadko sięgających powyżej stu metrów. Istnieje wiele prac konstrukcyjnych i serwisowych, wymagających wykorzystania specjalistycznych technik dostępu. Jedną z metod dostępu, która doskonale sprawdza się na obiektach wysokich jest dostęp linowy. Z usług dostępu linowego korzysta między innymi branża energetyczna, budowlana, konserwatorska, porządkowa i wiele innych gałęzi gospodarki.

 

Pod pojęciem dostępu linowego należy rozumieć techniki polegające na wykorzystaniu dwóch lub więcej zakotwiczonych systemów linowych, roboczego i zabezpieczającego oraz ewentualnie zestawów umożliwiających odpowiednie pozycjonowanie technika wykonującego prace. Rozwiązanie takie pozwala na bezpieczne przemieszczanie się na linie lub konstrukcjach, które to umożliwiają i skuteczne wykonywanie zadań na wysokości. Wykonywanie prac technikami dostępu linowego jest efektywnym i ekonomicznym, a często jedynym sposobem wykonywania różnego rodzaju prac. Im obiekt jest wyższy tym zastosowanie technik linowych jest bardziej uzasadnione.

 

Rodzaje prac na wysokości

Oto niektóre przykłady robót na wysokości, wykonywanych z użyciem technik dostępu linowego:

  • wykonywanie zabezpieczeń antykorozyjnych i ognioochronnych konstrukcji stalowych i żelbetowych;
  • kompleksowe sprzątanie obiektów, w tym również mycie okien;
  • przeglądy obiektów wysokich, takich jak zapory, kominy, wieże, maszty, turbiny wiatrowe, wysokie obiekty przemysłowe, mosty, wiadukty i wszelkiego typu obiekty wysokie;
  • zakładanie instalacji przeciwpożarowych;
  • nanoszenie warstw ociepleń i izolacji;
  • serwisowanie urządzeń dostarczających energii odnawialnej, między innymi turbin wiatrowych i fotowoltaiki;
  • konserwacja linii energetycznych;
  • zakładanie deszczowej instalacji kanalizacyjnej;
  • szereg innych prac wykonywanych w obrębie kominów, platform wiertniczych czy masztów telekomunikacyjnych.

 

Zalety wykonywania prac z wykorzystaniem technik dostępu linowego

Wykonywanie pracy technikami dostępu linowego daje możliwość zrealizowania nawet skomplikowanych zadań w trudno dostępnych miejscach, zwłaszcza na wysokości. Pozwala na znaczne obniżenie kosztów poprzez rezygnację z korzystania z rusztowań. Odpowiednio przeszkoleni pracownicy oraz użycie profesjonalnego i cyklicznie sprawdzanego sprzętu stanowią gwarancję bezpiecznego i sprawnego przebiegu robót.

 

Jeśli poszukują Państwo doświadczonego i solidnego partnera, któremu chcecie powierzyć rozmaite prace wymagające dostępu linowego, polecamy usługi naszej firmy DAAS Sp. z o.o. z Bielska-Białej. Podejmujemy się realizacji zleceń w każdych warunkach.

0
Feed

Zostaw komentarz