Techniczne inspekcje z wykorzystaniem drona

Bezzałogowe statki powietrzne znajdują coraz szersze zastosowanie w dziedzinie bezpieczeństwa. Standardem stają się techniczne inspekcje w wykorzystaniem drona. Urządzenie latające bezpiecznie i o wiele szybciej wykona zdjęcia optyczne, czy termowizyjne nawet w trudnodostępnych miejsca, z powodzeniem zastępując pracowników wysokościowych, w tym techników dostępu linowego, oraz załogowe pojazdy latające.

Techniczne inspekcje z użyciem drona można stosować między innymi dla skontrolowania stanu turbin wiatrowych – wież i łopat, farm fotowoltaicznych, napowietrznych linii elektroenergetycznych, zapór wodnych czy rurociągów przesyłowych. Statki bezzałogowe wykorzystuje się również w budownictwie i rolnictwie. 

 

Zalety inspekcji wykonywanej dronem

Omawiane rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet. Wśród nich należy wymienić znaczną oszczędność kosztów - nie potrzeba angażować wyszkolonych techników dostępu linowego lub drogiego sprzętu ułatwiającego dostęp. Nie bez znaczenia jest również czas trwania inspekcji. Wykorzystanie drona umożliwia wykonanie dokumentacji nieporównywalnie szybko i sprawnie. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku wykonywania przeglądów obiektów, które na czas inspekcji należy zatrzymać.


Kolejnym atutem jest niezwykła precyzja uzyskanych danych, takich jak zdjęcia czy filmy monitorowanych obiektów, wykonane w wysokiej rozdzielczości, pod dowolnym kątem, uporządkowane w przejrzystą siatkę. Podgląd obrazu na żywo z ziemi pozwala na precyzyjne sterowanie dronem, tak aby pozyskać wszelkie potrzebne informacje techniczne. Możliwy jest również streaming obrazu z drona do zewnętrznego zespołu, co umożliwia wspólne podejmowanie szybkich decyzji w trakcie inspekcji.


Trzeba też wspomnieć o bezpieczeństwie korzystania z proponowanej metody. Dron może z łatwością zbliżyć się na niewielką odległość do turbin czy linii energetycznych. W żaden sposób nie zagraża to funkcjonowaniu urządzeń, ani tym bardziej bezpieczeństwu operatorów.

 

Firma DAAS jako kompetentny partner

Inspekcje techniczne z wykorzystaniem drona pozwalają w porę wykryć ewentualne usterki oraz szybko wdrożyć niezbędne prace serwisowe. Decydując się na taką usługę, warto skorzystać z oferty przedsiębiorstwa, które dysponuje najwyższej klasy sprzętem oraz odpowiednim doświadczonym personelem. Wymogi te spełnia nasza firma DAAS Sp. z o.o. Z przyjemnością zrealizujemy Państwa zlecenie na wykonanie profesjonalnej inspekcji technicznej, zarówno optycznej, jak i termowizyjnej, z powietrza.

0
Feed

Zostaw komentarz