Dlaczego warto korzystać z czyszczenia hydrodynamicznego wysokociśnieniowego UHP? Poznaj 6 korzyści ekonomicznych.

myjka wysokociśnieniowa

Skuteczne metody czyszczenia maszyn, urządzeń oraz powierzchni są nie tylko istotne dla zachowania wysokich standardów produkcji, ale mają także wpływ na ekonomię przedsiębiorstwa. Dlatego warto zastanowić się, dlaczego czyszczenie strumieniem wody UHP staje się coraz bardziej popularne w przemyśle i jakie korzyści ekonomiczne przynosi w porównaniu do innych metod czyszczenia. 

Co to jest czyszczenie strumieniem wody UHP? 

Czyszczenie hydrodynamiczne UHP jest nowoczesnym rozwiązaniem w dziedzinie przygotowania powierzchni, umożliwiającym efektywne i precyzyjne usuwanie różnorodnych powłok, zanieczyszczeń oraz oznak korozji. Doskonale sprawdza się również w usuwaniu najbardziej uporczywych materiałów, takich jak rdza, żywice, pozostałości chemiczne, zgorzelina oraz wspomniane powłoki odporne na ścieranie, w tym epoksydy ze smoły węglowej, chlorowaną gumę, czy poliuretany. Czyszczenie strumieniem wody UHP jest nie tylko wyjątkowo skuteczne i precyzyjne, ale także bezpieczne dla środowiska z uwagi na brak konieczności stosowania dodatkowych środków chemicznych oraz detergentów, co sprawia, że zyskuje ono coraz większą popularność wśród przedsiębiorstw dążących do zrównoważonego rozwoju. 

Istnieją również tradycyjne metody czyszczenia wykorzystywane od lat. W tym artykule postaramy się wziąć je na warsztat i zastanowić nad ich efektywnością. Sprawdzimy również, jak na ich tle wypada czyszczenie hydrodynamiczne wysokociśnieniowe.  

  • Jednym z najbardziej podstawowych i tradycyjnych sposobów czyszczenia jest szorowanie ręczne. Pracownicy używają ręcznych narzędzi do usuwania brudu i zabrudzeń z powierzchni. Ta metoda jest czasochłonna i pracochłonna. Ręczne szorowanie może prowadzić do niepełnego czyszczenia, w przypadku, gdy myjki wysokociśnieniowe równomiernie rozprowadzają skoncentrowany strumień wody, co pozwala na dokładniejsze i jednolite oczyszczanie powierzchni. 
  • Kolejną metodą jest mycie parą. To rozwiązanie wykorzystuje gorącą parę wodną, aby rozpuścić i usunąć zabrudzenia z różnych powierzchni. Para nie jest aż tak skuteczna w usuwaniu trudnych zabrudzeń. Poza tym para jest rozproszona, co może powodować słaby efekt w usunięciu punktowych zabrudzeń oraz stanowić zagrożenie uszkodzeń sąsiadującej infrastruktury wrażliwej na wysoką temperaturę. Czyszczenie strumieniem wody UHP zdecydowanie lepiej się sprawdza, dzięki możliwości precyzyjnego skierowania skoncentrowanego strumienia wody w określonym kierunku.  
  • Mycie chemiczne to sposób, który polega na stosowaniu specjalnych detergentów lub środków chemicznych rozpuszczających zabrudzenia. Jest to skuteczna metoda w przypadku trudnych do usunięcia plam i substancji, ale może wymagać dokładnego rozprowadzenia i spłukania detergentów, co zwiększa zużycie wody. W przypadku użycia myjki wysokociśnieniowej zużywa się znacznie mniej wody, przez co ten sposób wydaje się być bardziej efektywny z punktu widzenia oszczędności zasobów i nie powoduje dodatkowego zanieczyszczania środowiska substancjami chemicznymi.
  • Piaskowanie to proces usuwania rdzy, farby i innych zanieczyszczeń z powierzchni przy użyciu strumienia ziaren piasku lub innych materiałów ścierających. Jest to agresywna metoda, która może uszkodzić powierzchnie, dlatego jest stosowana przede wszystkim w przemyśle metalowym. Piaskowanie przez to, że wymaga dostarczenia i usuwania materiałów ściernych, generuje dodatkowe koszty i może być uciążliwe. Piasek dostaje się również do kanałów wentylacyjnych i innych systemów, przez co może spowodować poważne szkody w zakładach bądź innych obiektach. Dodatkowo pracownicy zaangażowani w proces piaskowania muszą być odpowiednio zabezpieczeni przed pyłem i innymi potencjalnie szkodliwymi substancjami. Dlatego usunięcie farby i podobnych komponentów za pomocą czyszczenia hydrodynamicznego UHP jest z pewnością bezpieczniejszą alternatywą. 

Poznaj 6 korzyści ekonomicznych wynikających ze stosowania myjki UHP w przemyśle

Czyszczenie strumieniem wody UHP oferuje szereg zalet, które czynią je atrakcyjnym wyborem dla przedsiębiorstw poszukujących wydajnych i zrównoważonych rozwiązań w zakresie obróbki oraz przygotowania powierzchni. 

1.Wydajność i oszczędność czasu. Użycie silnego skoncentrowanego strumienia wody pod wysokim ciśnieniem ma wpływ na skrócenie czasu potrzebnego do czyszczenia powierzchni. Proces jest znacznie szybszy niż przy tradycyjnym szorowaniu lub innych opisanych powyżej metodach. To pozwala na zwiększenie produktywności i skrócenie przestoju. Manualne szorowanie lub inne metody wymagają znacznie więcej czasu i pracy ludzkiej. Dlatego czyszczenie ręczne jest pracochłonne i mniej efektywne w porównaniu do pracy wykonanej myjką wysokociśnieniową. 

2. Redukcja kosztów pracy. Obsługa myjki wysokociśnieniowej może być wykonywana przez mały zespół. Eliminuje to potrzebę angażowania większej liczby pracowników w proces czyszczenia.  

3. Oszczędność wody. Dzięki skoncentrowanemu strumieniowi wody, myjki UHP zużywają znacznie mniej wody w porównaniu do tradycyjnych metod, co prowadzi do oszczędności na kosztach operacyjnych. Tradycyjne metody czyszczenia często wymagają dużych ilości wody i detergentów, co jest mniej efektywne i bardziej kosztowne.  

4. Przedłużenie trwałości urządzeń. Skuteczne usuwanie zanieczyszczeń, osadów itp. przy użyciu myjki wysokociśnieniowej przyczynia się do przedłużenia trwałości maszyn, urządzeń czy powłok.

5. Jakość końcowego produktu. Używając czystej wody (bez detergentów) pod ultra wysokim ciśnieniem do usuwania powłok, uzyskujemy znacznie czystszą powierzchnię, co przekłada się na dłuższą trwałość ponownie nałożonych powłok. Usunięcie produktów korozji z najgłębszych zakamarków powierzchni gwarantuje, że nowa powłoka będzie przylegać do idealnie czystej bazy, wolnej od soli, chlorków i innych zanieczyszczeń. 

6. Zrównoważone rozwiązanie. Dodatkowo czyszczenie strumieniem wody UHP jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska. Technika ta minimalizuje wpływ na środowisko naturalne, ograniczając zanieczyszczenie środowiska, redukując ilość odpadów, co czyni ją doskonałym wyborem dla przedsiębiorstw dążących do zrównoważonego rozwoju i przestrzegania norm środowiskowych. 

Podsumowanie: 

Czyszczenie hydrodynamiczną metodą UHP w przemyśle, ale również innych branżach przynosi liczne korzyści ekonomiczne w porównaniu do tradycyjnych metod czyszczenia. Jest to inwestycja, która przyspiesza procesy, redukuje koszty pracy, wody i detergentów, przedłuża trwałość urządzeń, poprawia jakość produktów oraz zapewnia skuteczne i ekologiczne czyszczenie.  

Nasza firma posiada myjkę wysokociśnieniową o ultra wysokim ciśnieniu aż do 2500 bar. Jeżeli chcesz przekonać się, jak szybko i skutecznie możemy odmienić stan powierzchni wybranego przez Ciebie urządzenia, obiektu lub miejsca, zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania, dostosujemy usługę do Twoich potrzeb oraz umówimy się na dogodny dla Ciebie termin. Zapraszamy!