Zdjęcia na blog-8

Liczba aktywnych turbin wiatrowych w Europie rośnie, co wiąże się z koniecznością zapewnienia ich prawidłowej pracy. Mogą o to zadbać technicy dostępu linowego DAAS z certyfikatami GWO, SEP i IRATA oraz certyfikowani operatorzy dronów.

Wykonamy dla Ciebie:

• inspekcje łopat (z wykorzystaniem dostępu linowego lub techniką termograficzną z użyciem dronów przemysłowych)
• naprawy uszkodzeń łopat
• inspekcje wież turbin wiatrowych
• naprawy antykorozyjne
• wsparcie przy montażu turbin

Dlaczego inspekcja turbin wiatrowych jest niezbędna?

Śnieg, grad, deszcz, błyskawice, to tylko niektóre z czynników pogodowych, z jakimi mierzą się na co dzień elementy turbin wiatrowych. Jednak oprócz obciążeń, wynikających z działania środowiska, łopatka turbiny może ulec uszkodzeniu z powodu innych czynników. Takimi przyczynami mogą być m.in. ekstremalne naprężenia lub wady produkcyjne, które najczęściej prowadzą do powstawania mikrouszkodzeń. Do najczęstszych wad, które wykrywane są podczas kontroli turbin wiatrowych możemy zaliczyć: pęknięcia, uszkodzenia, łuszczącą się farbę, deformacje, korozję, ślady po wyładowaniach atmosferycznych, wnikanie wody czy wyciek oleju. Obejmują one wieżę, łopaty, gondolę oraz piastę.

W przypadku braku konsekwencji zapobiegawczej, każda awaria turbiny wiatrowej może przysporzyć właścicielom farm wiatrowych wielu problemów oraz ogromnych strat finansowych. Najczęściej takie sytuacje związane są z naprawami oraz oczekiwaniem na części zamienne, co wydłuża niestety czas przestoju. Dlatego warto zabezpieczać się odpowiednio wczesnymi kontrolami, by móc uniknąć podobnych zdarzeń.

Zalety kontroli turbin wiatrowych z powietrza

Możliwość dokładnego przyjrzenia się uszkodzeniom

Lepsza ocena stopnia i zakresu uszkodzenia

Możliwość wykonywania drobnych napraw podczas inspekcji

Możliwość przechowywania danych oraz dokumentacji foto i wideo oraz jej analizy w czasie